'Bones' showrunneři Jonathan Collier & Michael Peterson rozebírají finále seriálu

14. april 2017 at 1:22 | bones-czech.blog.cz |  interviews
Laborka se vždy musela změnit
Tvůrce Bones Hart Hanson už prozradil, že v první sérii slíbil, že na konci seriálu bude laborka zničena. Poté co showrunneři navrhli potenciální dvanáctou sérii Daně Waldenové, prezidentce a výkonné ředitelce Fox Television Group, uvědomili si, že by laborka měla vybuchnout.

"Laborka je v podstatě postavou seriálu, ale seriál je o lidech," říká Collier. "A je o tom, že jsou spolu, o udržení jejich vztahů a síle a vzájemné podpoře i bez té budovy."

Změna schopnosti Brennanové dělat svou práci - což je konstanta seriálu - poté explozi, umožnila scénáristům ukázat její vývoj od začátku série. "Co jsme chtěli říct bylo: 'Co bylo od začátku seriálu to nejpodstatnější na Brennanové? Byla někdo, kdo je fantastický ve vědě, naprosto geniální, ale její problém je, že neumí navázat vztah s lidmi. Chtěli jsme odstranit tu vědu, odstranit to, na co vždy spoléhala a podle čeho se definovala, a ukázat jakou emoční cestou za 12 let prošla. Její inteligence není ten nejdůležitější prvek jejího života. Tím její vztah s Boothem a jejími přáteli. Je to její rodina. Na začátku byla ženou bez rodiny, ale na konci má velmi silnou rodinu."


V průběhu toho, kdy Booth Brennanové připomíná jejich historii a co pro něj znamená, zmínil některé klíčové momenty, které spolu sdíleli v průběhu seriálu. Jeden z nich, porovnání ke dvojici ze seriálu Akta X, Brennanovou v pilotu zmátlo. Nyní, po všech těch společných let, Booth podotýká, že jsou lepší než Mulder a Scullyová... ale to se málem do finálního střihu nedostalo. "Pořád jsme to vyhazovali ven (x), ale pak jsme měli jednu poslední schůzi a David [který finále režíroval] to opravdu chtěl. A on si zasloužil místo u stolu, opravdu velmi. Nechali jsme to tam. Myslím, že to funguje. Je to milá vzpomínka pro lidi, kteří sledují od začátku. Když ten projev pronáší, jsou to momenty z několika epizod a snad si je fanoušci vybaví."

Brennanová sdílela významné momenty i se zbytkem týmu a Collier chválí Boreanazovo vedení v těchto emotivních okamžicích. "David při režii těchto scén odvedl skvělou práci. Každý do toho něco vložil, každý přispěl názorem o své postavě. Bylo to tak, jak to mělo být."

Fanoušci se konečně dozvěděli význam 447
Číslo 447 se v Bones ukazovalo roky a finále jej odkrylo jako čas exploze v Jeffersonu - ačkoliv je to odlišný plán od původního, který měl Hanson na mysli, když číslo ukázali poprvé.

"S naší myšlenkou jsme přišli v začátku série," říká Peterson. "Hart měl chytrý nápad...řekl nám, co to je, ale my to nemohli napsat tak dobře, jako by to napsal on, a on nemohl napsat finále. Věděli jsme, že je to něco, co by on skvěle podal, ale dělat to bez něj nám přišlo jako levný trik. Bylo to tak osobní, že jsme zkoušeli víc verzí, ale moc to nešlo. Museli jsme to napsat tak nejlíp, jak jsme mohli."

Scénáristům přišlo, že je to vhodný konec té záhady vzhledem k tomu, čím si postavy v epizodě projdou. "Všechny ty okamžiky s 447 byly předzvěstí momentu, který teprve přijde. Je to moment, kdy se jejich životy naposledy posunou. O to šlo. Je to moment, který všichni přežili a ze kterého se posunuli dál z cest, které začali v úplně první epizodě."

Hodgins je Králem laborky!
Hodginsova opakovaná žertovná hláška, že je "Králem laborky" se nakonec uskutečnila, když mu Cam předala klíče k brzy zrekonstruovanému Jeffersonu. "Hodgins si prošel cestou," říká Collier. "Na začátku seriálu je naštvaný. Je to naštvaný chlap, který je trochu nevyrovnaný. Ve svém životě s Angelou a jejich rodinou našel ohromnou rovnováhu. Mám pocit, že by byl skvělým šéfem laborky."


A ačkoliv seriál touhle epizodou končí, "v alternativním světě, kde postavy stále žijí své životy a pracují, Cam se vrátí, aby pokračovala ve výzkumu a šťastně pracuje pro Hodginse," Collier předpovídá. Také tuší, že by Hodgins nedělal tolik experimentů, pokud by byl za vše zodpovědný. "Potenciálně se stane dospělejším. Je to nový Hodgins."

Cam bude máma (trojnásobná)!
"Myslím, že kvůli tomu, že je to Cam, to funguje tak dobře," říká se smíchem Collier. "Nemám ponětí, jaké ty děti budou. Chtěli jsme, aby adoptovala, chtěli jsme, aby měla rodinu, a myslím, že Karine Rosenthal, jedna z mých nejoblíbenějších scénáristů vůbec, to ona přišla s nápadem tří dětí. A zdálo se to správné. Jde do toho naplno."

Scénáristé se ve finále chtěli zaměřit na pět hlavních herců, ale přiznávají, že některé scény Cam byly nakonec vystřiženy. "Jsou tu scény, kdy ona je venku a snaží se dostat dovnitř, které jsme museli vystřihnout; byla to otázka času. Ale bylo důležité zaměřit se na těch pět lidí."

Booth a Brennanová, žertovné dohady až do konce
Přirozeně, poslední scéna Bones byl společný moment Bootha a Brennanové, jak se baví o životě. A ačkoliv měli scénáristé celou sérii na to, aby vymysleli konec, byli lehce ovlivněni finále 10. série, kdy dvojce opustila Jeffersonův Institut/FBI. (Epizoda měla sloužit potenciálně i jako finále, pokud by seriál nebyl prodloužen.)

"Nechtěli jsme opakovat krok, který už jsme učinili. Tohle byla šance zjistit co já a všichni, kdo v seriálu pracovali, co jsme opravdu chtěli, aby byl poslední pocit. Líbí se nám myšlenka na to, že i když seriál skončil, fanoušci si můžou být jistí, že Booth a Brennanová jsou pořád tam venku a řeší zločiny. Myslím, že to je ujištění, které chceme. Milujeme, že v tom pokračují, je to utěšující," říká Peterson.

"Myslím, že mají jeden druhého," dodává Collier. "Myslím, že teď jde jen o rekonstrukci."


A najít správnou písničku na závěr seriálu bylo obtížné: výslednou volbu, kterou je "Out The Blue" od Johna Lennona, doporučil editor.

"Zábavné na tom je, že když tvoříte první verzi, dáte tam své vysněné písničky, a pak vám řeknou, že si je nemůžete finančně dovolit," říká Peterson. "Myslím, že tuhle písničku našel jeden z našich editorů, a dokonale seděla, a studio/stanice se na to dívali a říkali: 'Tohle je perfektní. Dáme vám na tu písničku peníze navíc.' Taková byla tahle série. Dostali jsme dvanáct finálních epizod, abychom odvyprávěli tenhle příběh. A získali ten správný moment a správnou písničku... bylo to velmi výjimečné."

Co se týká posledních slov Bootha a Brennanové...
"Nedělal jsem graf přesně podle procent, ale řekl bych, že to bylo tak 50/50 improvizace versus scénář," říká Peterson. "Vztah [Davida a Emily] je tak výjimečný, a co oni dva vnáší do takových momentů, to je typický rys seriálu. Je skvělé mít dva herce s tak skvělou chemií, kteří spolu vycházejí. David nás jako režisér požádal: "Napište tam něco, dejte tam nějaký dialog, ale dejte nám prostor, abychom si to udělali po svém." A jako obvykle, odvedli svou práci. Myslím, že nebylo ve scénáři, že Booth nechá Brennanovou, aby si nesla tu krabici, ale oni to tak vymysleli a fungovalo to."

A zpráva pro fanoušky od showrunnerů...
PETERSON: Děkuji. Snažili jsme se, aby to bylo pro vás, co nejvíc to lidsky šlo. Jsem si jistý, že jsou další věci, které si [fanoušci] přáli. Třeba se za tři roky vrátíme a budeme moc udělat ty věci, které jsme měli. Dále nám tweetujte a říkejte, co jsme udělali špatně a třeba to příště uděláme správně!

COLLIER: Jsem Bones fanouškům tak vděčný. Nikdy jsem nepracoval v seriálu, který má takovou úroveň zapojení fanoušků, zájmu, lásky k seriálu. Moc to oceňuji. A přijde mi, že jsem fanoušky poznal. Spoustu z nich, poznal jsem je online, skrz fóra. I když jsme jim všem nenapsali, rozhodně jsme to četli. Děkujeme, že jste sledovali. Děkujeme, že jste to brali stejně vážně jako my.

 


Comments

1 Janka Janka | 14. april 2017 at 10:27 | React

Ja myslím,že Bones nikdy nebol kultovka typu TBBT alebo HIMYM. A poznám ľudí, ktorí sa nepreniesli cez  nechutné mŕtvoly a kosti a časti tiel, ktoré tam prenášajú v petriho miskách, skrátka sa im to hnusí a nemožu to pozerať. Ale Bones je výnimočný tým obrovským srdcom, chémiou medzi postavami - všetkými a fanúšikmi, ktorí si každú sériu doslova vydupali. Keď začali točiť David bol seriálova hviezda, Emily bola neznáma herečka, klaplo im to okamžite a podiel na tom malo to, že David ju pd začiatku bral ako rovnocennú partnerku. Nie že on je hviezda a ona nikto. Miniriadny sympoš je aj Hart, ten im dal priestor a oni to naplbo využili. Myslím, že taký seriál s takou chémiou už nevznikne.

2 Addie Addie | Web | 14. april 2017 at 14:56 | React

"Myslím, že taký seriál s takou chémiou už nevznikne." to rozhodně souhlasím, a když už, tak to neudrží 11+ let. To je ta opravdu zajímavá část, pár let to vydrží kde kdo, ale víc jak dekádu udržet takové vztahu, to už je to výjimečné.

3 Janka Janka | 14. april 2017 at 15:35 | React

[2]:
No to je práve to, že umelo sa to nedá udržať. Tí ľudia sa mali úprimne radi a mali radi tú prácu, mali radi svoje postavy. Za 12 rokov nikto zo seriálu neodišiel kvoli peniazom alebo zlým vzťahom. John mal proste príležitosť tak šiel, ale šiel v dobrom. Ryan (Vincent) tiež šiel v dobrom, aj keď to bolo smutné. Muselo sa však stať niečo obrovské, aby sa Brennanová rozhýbala. To je až nepochopiteľné takto fungovať v takom drsnom  prostredí. Tam bol ešte aj najhorší záporák úplx´ sympaťák (Pelant) :D

4 brre brre | Web | 24. april 2017 at 8:49 | React

jak už jsem psala moc se mi líbilo jak ukončili příběh všech postav...to že se stal Hodgins králem laborky byl fakt skvělý nápad! konečně mu to vyšlo!:o))

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement